אודות

20 יולי 2020

אודות

אביגדור ליברמן נולד ב- 5 ביולי 1958 במשקל 3.2 ק"ג ובגובה של 52 ס"מ. הוא נקרא איווט על שם סבתו חוה, שנפטרה כשנה לפני שנולד ובצוואתה ביקשה כי לנכד שיוולד, בין אם יהיה בן או בת, יקראו על שמה.

משפחת ליברמן, האב לייב והאם אסתר זכרם לברכה, היתה בין המשפחות הציוניות שהתגוררו בקישניב שבמולדובה. משחר נעוריו שמע אביגדור על ארץ ישראל והמילים "לשנה הבאה בירושלים" היו חקוקות בליבו. הוא ידע תמיד שיום יבוא והוא והוריו יעלו לישראל. לאחר תלאות רבות הנס הזה קרה, וב- 18 ביוני 1978 משפחת ליברמן הגיעה לישראל.

מיד עם הגיעו ארצה החל אביגדור לעבוד כסבל בנמל התעופה בן גוריון. הוא למד עברית במכינה באוניברסיטת באר שבע, שם הכיר את אלה והשניים נישאו בשנת 1981. בהמשך התקבל ללימודים בחוג ליחסים בין-לאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים.

 

בשנת 1982 התגייס ליברמן לצבא ושירת בממשל הצבאי בחברון. במילואים עבר הכשרה לשירות בחיל התותחנים.

 

חלומו הגדול של אביגדור היה להיות תסריטאי, והוא גם כתב מספר תסריטים שנותרו במגירה. אבל המציאות לקחה אותו לכיוונים אחרים. באוניברסיטה העברית הוא חבר לתא הסטודנטים "קסטל" (קבוצת סטודנטים לאומיים) שם החלה למעשה הקריירה הפוליטית שלו, שהיתה סוערת במיוחד. הוא נבחר למזכיר הסניף הירושלמי של הסתדרות העובדים הלאומית ומילא תפקידים בתנועת "הליכוד". בשנת 1986 מונה להיות חבר הדירקטוריון של החברה הכלכלית לירושלים, שם קידם מיזמים הקשורים לפיתוחה של בירת ישראל. אלה, רעייתו, לימדה מוזיקה ועבדה כגננת. בשנת 1983 נולדה בתם הבכורה מיכל, ובשנת 1988 עברה המשפחה להתגורר ביישוב נוקדים, שם נולדו בניו קובי ועמוס.

 

באותה התקופה הכיר את בנימין נתניהו וחבר אליו. שיתוף הפעולה בין השניים הוביל לניצחון הליכוד בשנת 1996 בבחירות. אביגדור מונה לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה, משרד בו עבד בעבר כשומר מתוקף תפקידו כשוטר ביחידת מוסדות של המשטרה.  בטקס חילופי מנכ"לים במשרד אמר: "זוהי התגשמותו של החלום הישראלי. עליתי ארצה כעולה חדש חסר כל, נטול היכרויות ושפה, והיום אני נכנס לתפקיד רם דרג. אני מקווה שהדוגמה שלי תשמש הרבה עולים צעירים ותיתן להם תקווה ואמונה שאין זו אגדה. הכל פתוח לפניהם והכל תלוי רק בהם".

 

בשנת 1997 התפטר ליברמן מתפקידו ופנה לדרך חדשה. בנאום שנשא בפני "חוג לפיד" הוא קרא לתנועת הליכוד לשוב לערכיה "התנועה הלאומית תמיד הצטיינה ביוזמה בכל מה שקשור למבנה הפוליטי והשלטוני, לחוקה ולכלכלה. אני מאמין שמדינתנו זקוקה למעבר למשטר נשיאותי. הדבר ישחרר את ראש הממשלה מתלות בקואליציות שונות ומשונות ויאפשר לעשות מה שצריך ולא את מה שמכריחים אותו לעשות. נשיא המדינה יוכל למנות לתפקידי השרים אנשי מקצוע, את המומחים לדבר, ולא את עסקני המפלגות. המשטר הנשיאותי מבטיח את השמירה על אחד העקרונות החשובים של הדמוקרטיה, עקרון הפרדת רשויות השלטון: הזרוע המחוקקת, הזרוע המבצעת והזרוע השופטת".

ב- 3 בינואר 1999, במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב, הכריז אביגדור ליברמן על הקמת מפלגת "ישראל ביתנו". מפלגה ציונית ליברלית, שחרתה על דגלה את חזונם של בנימין זאב הרצל וזאב ז'בוטינסקי. כל הפרשנים הפוליטיים חזו שמפלגתו לא תעבור את אחוז החסימה, אולם בבחירות זכתה המפלגה ב- 4 מנדטים ונכנסה לכנסת. "ישראל ביתנו" בהובלת אביגדור ליברמן, הביאה לשינוי המפה הפוליטית בישראל ולשינוי תפיסה. כבר מעל ל- 20 שנה שהמפלגה פועלת בכנסת ובממשלה למען ביטחון מדינת ישראל, מדיניות חוץ, כלכלה חזקה, שימור הסטטוס-קוו בנושאי דת ומדינה,  חינוך ותרבות, רווחה, עליה וקליטה ועוד מגוון רחב של נושאים.

 

ליברמן כיהן בתפקידים בכירים בממשלה ובכנסת – שר התשתיות הלאומיות, שר התחבורה, שר לנושאים אסטרטגיים וסגן רה"מ, שר החוץ וסגן רה"מ, שר הביטחון ויו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת.

 

לצד הפעילות הפוליטית הענפה, אביגדור לא זנח את תחביביו. הוא ממשיך לשחק טניס, לפקוד את תיאטרון גשר וללכת למשחקים של בית"ר ירושלים בטדי. כאוהד מושבע של טוטנהאם, אייאקס וברצלונה, הוא לא מפספס שום משחק כדורגל משובח או טורניר טניס עם נובאק ג'וקוביץ' ורוג'ר פדרר.

 

משפחתו של אביגדור היא משפחה מעורבת. רעייתו ובתו שומרות על אורח חיים דתי והוא ושני בניו מקיימים אורח חיים חילוני. אלה ואביגדור ממשיכים להתגורר ביישוב נוקדים, ולמשפחה הצטרפו שלושה נכדים: חושן, ירדן והדר.